Stěhujeme čmeláčí hnízdo

Přestěhovat čmeláčí hnízdo má smysl pokud se v něm dosud nevylíhly mladé matky, to je asi do poloviny července (lépe dříve než později) Hnízdo stejně zanikne na podzim, stěhování má smysl pouze pokud tento zásah nepoškodí vývoj mladých matek 1).

Pomůcky:

Prázdný úlek vystlaný teplodržným materiálem (například surová bavlna), nádoba na čmeláky, entomologické pinzety, pomůcky k vyhrabání hnízda, síťka, baterka, 50% roztok cukru ochucený trochou medu (čajová lžička medu na 2 dcl roztoku) nebo roztok medu a vody 1:1.

Pokud je hnízdo početném hodí se i včelařská kukla a rukavice.

Zásady pro stěhování čmeláčího hnízda

  1. Pokud hnízdo nemusíme nikam stěhovat, tak jej nikam nestěhujeme. Hnízdo stěhujeme jenom tehdy, pokud jej takto zachráníme před zničením. Stěhování hnízda pro čmeláky nemusí dopadnout dobře a obecně jej nelze doporučit.
  2. Pokud je hnízdo pod zemí, nejprve se k němu musíme dostat, což nemusí být jednoduché. V takovém případě začneme navečer, ještě v době kdy čmeláci létají, do otvoru vložíme stéblo aby jsme jej nezasypali a postupně odhrabáváme okolí.
  3. Všechny čmeláky kteří se u hnízda objeví nemilosrdně pochytáme do připravené nádoby. Dbáme, aby se v ní neudusili nebo neomámili, čmeláci jsou citliví na zvýšenou koncentraci CO2.
  4. Jakmile se dostaneme k čmeláčímu dílu, opět pochytáme všechny čmeláky. Hlavně si dáme pozor aby nám neunikla matka.
  5. Dílo opatrně přemístíme do připraveného úlku. Dbáme aby se nepoškodily buňky s larvami. Pokud larva vypadne, je ztracena, ani čmeláci nejsou sto ji udělat nový voskový obal
  6. Dílo přikryjeme teplodržným materiálem v úlku, úlek zazátkujeme, vložíme napáječku s roztokem cukru, pokud máme kvalitní pyl od včelařů můžeme na dílo dát hrudku pylového těsta 2) . (Pozor, jenom u těch druhů které dokážou námi dodaný pyl přijmout.
  7. Úlek přemístíme alespoň 3 km od původního místa. Otevřeme jej v noci. Do vletového otvoru vložíme listy, trávu a podobný materiál tak abychom jej neucpali ale aby čmeláci museli při opuštění hnízda překonávat překážku. Tím je donutíme aby byli pozornější. Pokud hnízdo nelze přemístit dost daleko od původního místa, necháme čmeláky v úlku zavřené několik dnů (úlek musí větrat!) a krmíme je. Česno otevřeme opět v noci.
  8. Následující ráno místo kde bylo hnízdo navštívíme a čmeláky kteří evidentně krouží kolem a hledají své hnízdo chytneme a přeneseme do úlku. Původní místo navštěvujeme i během dne a několika dnů dalších a sledujeme zda se tam čmeláci nevrací
  9. Čmelák je chráněný živočich, k práci se čmeláky je potřeba povolení které vydává odbor životního prostředí okresního úřadu, nebo správa příslušné chráněné oblasti nebo správa příslušného národního parku..

1) Pro reprodukci čmeláčích kolonií jsou doležité mladé matky. Samců je vždy nadbytek.

2) Pylové těsto
Patřičné množství pylových rousků rozmícháme s trochou vody aby vznikla polotuhá pasta. Pastu vyklopíme na ubrousek. Válením po ubrousku odsajeme přebytečnou tekutinu. Vzniklé těsto drží tvar ale neteče.


 
 

 

 
Cesky English Russki