FAQ

Mají čmeláci žahadlo? ("Koušou" čmeláci?)
Jak poznáme že se čmelák cítí ohrožen?
Co s čmelákem který nemůže létat?
Mají čmeláci med?
Jak přestěhovat čmeláčí hnízdo?

"Koušou" čmeláci

Čmeláci mají žihadlo stejně jako včely. Žahadlo čmeláka na rozdíl od žahadla včely neuvízne v ráně, protože spětné háčky jsou na žahadlech čmeláků velmi malé. Samečci čmeláků žahadlo nemají. Samečka čmeláka můžeme bez obav vzít do prstů (pokud jej poznáme)

Samci mají místo žahadla pohlavní ústrojí, které lze citlivým smáčknutím zadečku vysunout. (ten stín entomologického špendlíku bych měl vyretušovat...) Pohlavní ústrojí je důležitým určovacím znakem.

Jak poznám že se čmelák cítí ohrožen?

Čmeláci jsou mimořádně mírumilovní, jedině pokud rušíme jejich hnízdo nás mohou napadnout. Pokud je čmelák na květu a pokud jsme příliš blízko, zvedne střední nohu a začne s ní kývat. Pokud čmeláka dráždíme, často vidíme že si lehne na záda, zvedne zadeček a bzučí. Pokud se jej v této situaci dotkneme tak nás určitě bodne.

Cmelak P. pratorum na zadech Čmelák v krejčovské vatě (v úlku) obrácený na zádech se chystá bodnout. (Jedná se o čmeláka lučního, P. pratorum

Čmeláky lze pozorovat i z velké blízkosti pokud na ně nedýcháme. Pracujeme -li se čmeláky, zvláště jsme -li nakloněni nad hnízdem, vypouštíme vzduch po straně úst.

Co s čmelákem který nemůže létat

Čmelák nelétá pokud je prochladlý (venku je příliš zima), pokud je mokrý, má smočená nebo pokrčená křídla, pokud je příliš starý nebo pokud je nemocný (přiotrávený insekticidem). Často čmelák nemůže létat prostě proto že má hlad. Čmelák je životně závislý na přísunu nektaru, z kterého získává energii na udržování tělesné teploty potřebné pro pohyb letových svalů. Pokud čmelákovi dojde energie, pak se nemůže zahřát natolik aby vzlétl.

Cmelak pije med z vicka od koralky Čmelák pijící med. Víčko od kořalky slouží jako napáječka, uvnitř je kousek ubrousku.

Pokud najdeme čmeláka, který nelétá pak jediné co můžeme udělat je že jej nakrmíme. Přistrčíme mu k sosáku kapku roztoku medu s vodou 1:1. Dáme pozor abychom mu nezapatlali křídla. Čmelák se napije a odletí. Můžeme ho také dát na místo kde svítí slunce aby se prohřál.

Mají čmeláci med

Čmeláci vytvářejí stejně jako včely med, ale mají ho velmi málo. V malých hnízdech ho je jen několik kapek, a i v těch největších hnízdech ho najdeme jen několik mililitrů. Nemůžeme ho jednoduše vybrat aniž bychom zároveň nezničili hnizdo. Pokud máme hnízdo v úlku můžeme jej ochutnat tím že jej nasajeme pipetou nebo stéblem trávy.

 

 

 

 
Cesky English Russki