lek pro čmeláky

Úlek pro čmeláky vyhotovíme dle níže uvedeného nákresu.

Pamatujme, že úlek bude po celou vegetační sezónu vystaven nepřízni počasí, proto použijeme kvalitní dřevo a desky spojíme tak, aby bylo zaručeno že se venku nerozklíží Vniřní rozměry úlku volíme 20 x 20 až 25 x 25 cm. V dolním rohu vytvoříme otvor o průmeru 2 cm, pod který přibijeme prkénko aby čmeláci měli kde přistávat. Od otvoru vede k zadní stěně chodbička široká i vysoká 2 cm. Některé typy úlků mají česno uprostřed spodní strany přední stěny a chodbičku jen krátkou (vhodné pro P. hypnorum), nebo může chodbička vést nejen podél boční stěny ale i podél zadní stěny, takže vchod do plodište je na protilehlé straně česna.

Úlek je kryt střechou která je přikrytá linoleem nebo térovým papírem, je mírně skosená a na všech stranách úlek prečnívá aby na stěny úlku nepršelo.

Mimo střechy je v úlku ješte vnitřní stříška. Úlky zvenku natřeme izolačním barevným nátěrem. Dřevo je pro stavbu úlku klasický a nejpoužívanejší materiál, nicméně experimentování se meze nekladou, ke stavbě úlku je možné také použít pórobeton popřípadě vhodnou lehkou, pórovitou a teplodržnou plastickou hmotu. (Ne pěnový polystyrén, ten čmeláci prokoušou.)

Vnitřní stěny úlku obložíme papírem (ubrouskem), což nám na podzim usnadní čištění úlku (cmeláci vnitřní stěny úlku silně znečištují). Úlek ze dvou třetin naplníme teplodržným materiálem. Může to být jemne rozcupovaná krejčovská vata1), nebo ješte lepší je surová bavlna.

Úlky umisťujeme na stojany 30 - 50 cm nad zemí. Dbáme aby se úlek nedotýkal vegetace (po které by mohli do úlku lézt mravenci). Stojany mohou být tvořeny kůlem zaraženým do země, na kterém je vodorovně přibitá destička probitá hřebíky které čouhají vzhůru skrz desku. Úlek přitlačíme na hřebíky což jej dokonale fixuje.


1) Pokud můžeme tak se krejčovské vatě raději vyhname. Stává se že se do silonových vlákem která krejčnovská vata obsahuje čmelák zamotá a zahyne.

 


 
 

 

 
Cesky English Russki